Ekonomi

MB Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Finans Merkezi’nde banka yöneticileriyle bir araya geldi

Ataşehir’deki İstanbul Finans Merkezi’ndeki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantı saat 16.00’da başladı. Bankacılık sektörünün yaşadığı sorunların masaya yatırılacağı toplantıda Erkan, bankacılardan gelen talepleri ve çözüm önerilerini dinledi.

ERKAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bütün ekonomik birimlerimiz enflasyonla mücadele için kolları sıvadı. Bunu istikrarlı, kararlı ve hedef odaklı bir şekilde yapacaklarına eminim. Fiyat istikrarı bizim için önemli.” Finansal istikrar için çok önemli. Finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz.” ” söz konusu.

27 AY SONRA İLK KEZ FAİZ ARTIRILDI

Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki görev değişikliğinin ardından ilk kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün 27 ay sonra ilk kez faiz artırımına gitti. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,5’ten 6,5 puan artırarak yüzde 15’e indirmişti.

ŞİMŞEK BANKA YÖNETİCİLERİYLE DE BULUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 16 Haziran’da banka yöneticileriyle bir toplantı yaptı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu dönemde yeni program çalışmaları çerçevesinde toplumun tüm kesimleri, iş dünyası, finans sektörü, sendikalarımız ve tüm kesimlerle istişarelerde bulunacağız. toplumda yatırımı, ihracatı, üretimi ve istihdamı artırmak için yolumuza devam edeceğiz.”

baglar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu