Ekonomi

Fitch’ten emtialar için 2024’te risk uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Orta Doğu ve Ukrayna’da yaşanan savaşların, birçok ülkede yaklaşan seçimlerin ve bazı bölgelerde doğal kaynaklara ilişkin artan mevzuat belirsizliğinin emtia piyasalarına yönelik jeopolitik ve politik riskleri yeniden ortaya çıkardığını bildirdi.

Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, 2024 yılında emtialar için en önemli riskler olarak jeopolitik ve siyasetin yeniden öne çıktığı belirtildi.

Açıklamada, petrol ve gaz, bakır ve altın da dahil olmak üzere çoğu emtia için jeopolitik fiyat priminin devam etmesinin beklendiği ancak ekonomik büyümedeki düşüşün ve önemli miktarda yedek petrol kapasitesinin fiyat artışlarını sınırlayacağı belirtildi.

Fitch’in açıklamasında, Çin’in yüzde 5’in altında büyüme varsayımı nedeniyle petrol, bakır ve alüminyumun da aralarında bulunduğu emtialara yönelik küresel talep artışının 2024 yılında zayıflamasının beklendiği, küresel ekonomik büyümenin ve emlak piyasasının istikrar kazanmaya çalıştığı belirtildi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu